Nieuw recept online: Healthy vegan Gevulde Speculaastaart & Gevulde Speculaas koek, helemaal lactose-, suiker- en glutenvrij!
Je hebt maar maximaal 45 minuten nodig om deze lekkere healthy speculaastaart te bakken. Met dit recept kun je ook gevulde koeken maken, dan laat je de speculaaskruiden lekker weg :).
Toen ik vorige week boodschappen deed zag ik de pepernoten en gevulde speculaas al in de supermarkt liggen. Natuurlijk erg lekker maar vol met roomboter en geraffineerde suikers.
Daarom leek het mij een leuke uitdaging om een healthy & vegan glutenvrije variant op de gevulde Speculaas te maken. Met dit recept kun je 1 gevulde Speculaastaart en 2 of 4 kleine gevulde speculaas koeken maken, de spijs, taart en koeken zijn zelfs lactose-, suiker- & glutenvrij ! 😃
Mocht je afgelopen Pasen mijn paasbrood met zelfgemaakte spijs hebben gemaakt dan weet je dat mijn recept voor zelfgemaakte (cashew)spijs ideaal is als vulling voor de gevulde speculaas. Mijn zelfgemaakte spijs is ook suiker-, gluten- en lactosevrij. Qua smaak lijkt het bijna op de echte bakkerspijs maar minder machtig :).
Ben heel benieuwd wat je ervan vind, mijn collega’s vonden het in ieder geval erg lekker :).
Wat heb je nodig ?
- Keukenmachine /blender/mixer
- Taartring/springvorm 16cm ( Hema)
- Kom & Spatel
- Bakpapier voor in de taartring
- Kokosolie om taartring in te vetten
- Bakvorm (rode zie link) voor de koeken, kan evt. ook silicone cupcakevorm gebruiken.
Ingrediënten speculaaskoek, taart bodem en bovenlaag:
- 70 gram amandelmeel
- 80 gram gemalen havermout of havermeel (glutenvrij)
- 2 theelepels speculaaskruiden ( of op eigen smaak meer toevoegen)
- 6 gram bakpoeder (glutenvrij)
- 3 medjoul dadels of 65 gram sukkary dadels (Yogi Yousef)
- Snufje Himalaya zout of zeezout of weglaten
- 150ml ongezoete amandelmelk (20ml apart houden) ( Provamel)
- 1 theelepel ahornsiroop (mixen met dadels)
- 1 theelepel ahornsiroop (op het laatst toevoegen hoeft niet als het zoet genoeg is)
Ingrediënten cashewspijs:
- 100 gram ongebrande cashewnoten
- 4 medjoul dadels of 90 gram sukkary dadels
- 4 theelepels amandelmeel / ca. 10/15 gram
- 3 eetlepels water
Ingrediënten topping:
- 10 gram hele witte amandelen
- of topping naar keuze bijv. amandelschaafsel.
Voordat je begint : week de “ontpitte” dadels en cashewnoten alvast in water voor ca. 10/15 minuten!
Begin eerst met de cashewspijs en daarna pas aan het deeg voor de taart en koek.
A- Bereidingswijze Cashewspijs:
- Week de ontpitte dadels en cashewnoten in water ( 10/15 minuten).
- Haal de (4 ) geweekte ontpitte dadels en cashewnoten uit het water en plaats ze in een blender/mixer, voeg 3 el water toe en mix het tot een pasta/spijs.
- Tot slot voeg je het amandelmeel toe en roer of mix je het nogmaals goed door elkaar. Het moet wel stevige spijs zijn, indien nodig voeg je wat extra amandelmeel toe of als het te grof is beetje extra water ( zie ook foto bij de mini paasstol). Plaats het vervolgens even in de koelkast. En begin nu aan het deeg, zie B.
B- Bereidingswijze deeg:
- Maal de havermout in een mixer fijn.
- Voeg dit daarna samen met amandelmeel, speculaaskruiden en bakpoeder in een kom. Roer het goed door elkaar.
- Voeg nu snufje zout toe en meng nogmaals door elkaar.
- Nu voeg je 130ml amandelmelk toe en roer met spatel/lepel door het beslag.
- Doe nu de geweekte ontpitte (3) dadels in de mixer samen met 1 tl ahornsiroop & 20 ml amandelmelk en mix het tot dadelpasta. Voeg dit nu toe aan het beslag en meng het zo goed mogelijk door elkaar. (Als het te droog is voeg je wat amandelmelk toe en als het deeg te nat is voeg je wat extra havermeel of amandelmeel toe.) Proef of het deeg goed op smaak is? Ik heb op het laatst nog 1 tl ahornsiroop toegevoegd en nog goed door elkaar gemengd.
- Vet nu de taartring en zijkant met kokosolie en bekleed nu de bodem van de taartring met op maat gemaakte/geknipt bakpapier.
- Verdeel het deeg nu door de helft. Nu kun je de taartbodem bekleden met de helft van het deeg, werk vanuit het midden naar buiten.
- Haal de cashewspijs uit de koelkast en verdeel het over de bodem. Mocht je ook gevulde speculaas koeken willen maken, houd dan wat spijs apart.
- Verdeel de rest van het overgebleven deeg bovenop de spijslaag, houd evt. wat deeg over voor de gevulde speculaas koeken.
- Nu kun je je taart met amandelen versieren en kan de taartring / bodem voor max 20/25 minuten in een voorverwarmde oven op 180 graden. ( Houd het goed in de gaten want hij wordt gauw mooi goudbruin). En klaar is je taart. Voor de gevulde speculaas koeken doe je precies dezelfde lagen in een bakvorm en bak voor ca. 20 minuten. Deze kun je tegelijk met de taart bakken. Laat het goed afkoelen voordat je het gaat eten.
Wil je een andere healthy glutenvrij recept bakken, maak dan deze Healthy vegan glutenvrije bokkenpootjes of maak deze heerlijke gezonde ontbijttaart.
Wil je geen enkel nieuw recept missen, volg mij dan via Instagram en Facebookpagina en meld je aan voor mijn nieuwsbrief.
heb ze vanmiddag gemaakt!! de koek is alleen niet heel erg knapperig (helemaal niet zelfs), kan dit kloppen? Ik wel ipv dadels een half banaantje er doorheen gedaan, misschien dat het daaraan ligt. verder zijn ze heerlijk, ze gaan de week niet overleven vrees ik.. dankjewel voor je recept!!
LikeGeliked door 1 persoon
Eline graag gedaan, bedankt voor je berichtje wat leuk te horen dat je het heerlijk vind! 😃 En leuk dat je er ook een eigen draai hebt gegeven door banaan toe toevoegen, lijkt me ook heerlijke combinatie 😊. Het klopt dat de koek niet knapperig is, door de banaan zal het nog extra zachter worden. Als ik binnenkort tijd heb ga ik aan de slag om een recept te ontwikkelen voor knapperige speculaaskoek 😉
LikeLike